DYLEMATY KONSTRUKTORA – JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ KOMORĘ ZLEWOWĄ

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Zastanawiasz się, czym różnią się poszczególne modele komór zlewowych? Na co zwrócić uwagę przy doborze zlewu do swojego projektu?  Zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem, w którym zwracamy uwagę na główne aspekty doboru komory zlewowej, niezbędnego elementu każdego zaplecza gastronomicznego.

Komory zlewowe – rodzaje

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje komór zlewowych:

  • do wspawania,
  • komory nakładane – są elektropolerowane i posiadają estetyczne wykończenie rantu.
Komora zlewowa do wspawania
Rys. 1. Komora zlewowa do wspawania.
Zlew nakładany
Rys. 2. Zlew nakładany.

Ważne parametry przy doborze komory zlewowej

Umiejscowienie odpływu

Każdy Klient ma możliwość wyboru miejsca w którym znajduje się odpływ. W ofercie AiFO Components posiadamy komory zlewowe lewe, prawe oraz z centralnym odpływem.

Ilustracja przedstawiająca różne możliwości umiejscowienia otworów w zlewie
Rys. 3. Możliwości umiejscowienia otworów w zlewie.

Oferujemy również usługę przetłaczania otworu w komorze według potrzeb Klienta i dostarczonej specyfikacji. Na zapytanie możemy dostarczyć też komorę bez wytłoczonego odpływu.

Wymiary

Jeden z najbardziej istotnych parametrów, który pozwala na dobór odpowiedniej komory zlewowej do swojej przestrzeni i projektu. W naszej ofercie posiadamy wiele komór zlewowych do wspawania oraz do nakładania. Nasi doradcy techniczni na podstawie dostarczonej dokumentacji technicznej są w stanie dopasować odpowiednią komorę do mebla neutralnego.

Wykończenie

Komora może być szlifowana lub elektropolerowana. W miejscach eksponowanych, gdzie liczy się estetyka i wygląd, często wybieranym produktem jest komora elektropolerowana.

Komora matowa
Rys. 4. Komora matowa.
Komora elektropolerowana
Rys. 5. Komora elektropolerowana.

Kierunek spadu

Spad umożliwia spływanie wody do odpływu i zapobiega również jej gromadzeniu się na dnie komory. W zależności od modelu, komory zlewowe mają kierunek spadu do rogu (najczęściej stosowane rozwiązanie) lub do krawędzi.

Rysunek przedstawiający kierunek spadu w komorze
Rys. 6. Kierunek spadu w komorze.

Promień zaokrąglenia

Komory różnią się promieniem w zależności od modelu. Takie rozwiązanie ułatwia czyszczenie komory i zachowanie wysokiego poziomu higieny. Brak zaokrąglenia, czyli kąt prosty, powodowałby gromadzenie się brudu w zagłębieniu i wymagał dokładniejszego czyszczenia przez personel. Promień zaokrąglenia jest też bardzo istotny z punktu widzenia konstruktora.

Przykładowa komora zlewowa z zaznaczonym promieniem – R100
Rys. 7. Przykładowa komora zlewowa z zaznaczonym promieniem – R100.

Materiał

Komory zlewowe wykonywane są ze stali nierdzewnej AISI-304, dlatego charakteryzują się odpowiednią wytrzymałością wymaganą w gastronomii. Stal AISI-304 jest odporna na korozję oraz substancje występujące w przemyśle spożywczym.

Grubość blachy

Powszechnie stosowane są komory o grubości blachy od 0,8 do 1 mm. Różnica ma znaczenie szczególnie w przypadku przetłaczania otworu, dlatego w gotowym produkcie nie jest tak istotna.

Jesteś zainteresowany komorami zlewowymi od AiFO Components? Produkty znajdujące się w naszej ofercie są chętnie wybierane przez obiekty gastronomiczne, lokale usługowe, hotele oraz wyposażaczy. Pełna lista komór zlewowych dostępna jest w katalogu „Komponenty do mebli neutralnych i gastronomii” oraz w naszym sklepie B2B. Zobacz też naszą całą ofertę komponentów do gastronomii.

Zachęcamy do zapisywania się na nasz NEWSLETTER, aby śledzić aktualne trendy oraz być na bieżąco z naszą ofertą.

W przypadku wątpliwości, nasi doradcy techniczni chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. Dane do kontaktu e-mail, telefonicznego lub formularz dostępne są w zakładce KONTAKT.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.