Elementy termoformowane
Metoda termoformowania tworzyw sztucznych oferuje możliwość produkcji elementów o skomplikowanych kształtach z tworzyw termoplastycznych. Ta metoda – obok technologii wtrysku – często wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu.
Termoformowanie tworzyw sztucznych
Produkcja elementów termoformowanych polega na wykorzystaniu specjalistycznych maszyn przeznaczonych do termoformowania próżniowego. W termoformierce podgrzewamy arkusz materiału wykonany z tworzywa sztucznego (np. HIPS, ABS), wysokie temperatury uplastyczniają materiał, który następnie trafia na formę i w wyniku działania podciśnienia uzyskuje kształt formy. Etap ten jest możliwy do osiągnięcia, dzięki przekroczeniu stanu plastyczności tworzywa. Po uzyskaniu kształtu, całość schładzamy, a następnie oddzielamy element od formy – proces ten jest automatyczny. Ostatni etap wykonania to wycinanie produktu i obcinanie naddatku materiału uzyskując finalny produkt.
Formowanie próżniowe – dodatkowe procesy
Element termoformowany można poddać dodatkowym procesom. Może on zostać pomalowany na dowolny kolor, mogą w nim zostać również wykonane otwory lub zamontowane dodatkowe elementy konstrukcyjne np. zwiększające sztywność.
Co wytwarzamy metodą termoformowania próżniowego?
Zastosowanie w produkcji opakowań
Formowanie termiczne tworzyw sztucznych pozwala wytwarzać elementy znajdujące zastosowania w wielu różnych branżach. W ten sposób produkuje się przekładki transportowe, opakowania i pojemniki dla gastronomii, opakowania na produkty farmaceutyczne. W zależności od branży i przeznaczenia stosuje się różny materiał, który posiada inne właściwości i parametry.
Zastosowania w motoryzacji
Formowanie termiczne tworzyw sztucznych szczególnie dobrze wpasowało się do branży motoryzacyjnej. Ten rodzaj produkcji pozwala na produkcję takich elementów jak: nadkola, osłonki, owiewki, zderzaki.
Termoformowanie próżniowe dużych elementów
Termoformowanie wykorzystuje się również do produkcji elementów o dużych gabarytach. Takie zastosowanie ułatwia produkcję wielu wyrobów stosowanych np. w urządzeniach chłodniczych.
Elementy termoformowane posiadają wiele zalet. Jednym z największych atutów jest możliwość wykonania w całości z jednego arkusza tworzywa uzyskując skomplikowany kształt. Tak ukształtowany element zapewnia specjalistyczne oprzyrządowanie.
Kształt elementu temoformowanego stosowanego w urządzeniach chłodniczych np. pojemnika korpusu, ściśle pasuje do konstrukcji i zadań jakie ma spełniać, dlatego posiada:
- stosowne spadki, które ułatwiają odprowadzanie kondensatu,
- ukształtowane miejsce na parownik,
- otwory pod lejek odpływu oraz przewody elektryczne.
Elementy termoformowane – dostawca nowoczesnych rozwiązań
Wykorzystanie technologii termoformowania umożliwia realizację produkcji wielu różnych elementów z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Technologia ułatwia wytwarzanie dużych elementów z licznymi wgłębieniami, rowkami i kanalikami. Termoformowanie jest technologią, która umożliwia produkcję elementów w krótkich seriach produkcyjnych przy stosunkowo niskim koszcie wdrożenia produkcji oraz wysokiej jakości. Reasumując, projektowanie i wytwarzanie elementów z materiałów termoplastycznych ma wiele zastosowań w wielu gałęziach przemysłu, znajdując zastosowanie jako wkładki, przekładki w branży opakowań, w motoryzacji jako nadkola, osłony, zderzaki oraz w branży chłodniczej jako pojemniki korpusów, elementy osłonowe, drzwiczki, boczki, itp.