ELEMENTY TERMOFORMOWANE

Metoda termoformowania tworzyw sztucznych oferuje możliwość produkcji elementów o skomplikowanych kształtach z tworzyw termoplastycznych. Ta metoda - obok technologii wtrysku - często wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu.
Elementy termoformowane

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Elementy termoformowane

Metoda termoformowania tworzyw sztucznych oferuje możliwość produkcji elementów o skomplikowanych kształtach z tworzyw termoplastycznych. Ta metoda – obok technologii wtrysku – często wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu.

Termoformowanie tworzyw sztucznych

Produkcja elementów termoformowanych polega na wykorzystaniu specjalistycznych maszyn przeznaczonych do termoformowania próżniowego. W termoformierce podgrzewamy arkusz materiału wykonany z tworzywa sztucznego (np. HIPS, ABS), wysokie temperatury uplastyczniają materiał, który następnie trafia na formę i w wyniku działania podciśnienia uzyskuje kształt formy. Etap ten jest możliwy do osiągnięcia, dzięki przekroczeniu stanu plastyczności tworzywa. Po uzyskaniu kształtu, całość schładzamy, a następnie oddzielamy element od formy – proces ten jest automatyczny. Ostatni etap wykonania to wycinanie produktu i obcinanie naddatku materiału uzyskując finalny produkt.

Formowanie próżniowe – dodatkowe procesy

Element termoformowany można poddać dodatkowym procesom. Może on zostać pomalowany na dowolny kolor, mogą w nim zostać również wykonane otwory lub zamontowane dodatkowe elementy konstrukcyjne np. zwiększające sztywność.

Co wytwarzamy metodą termoformowania próżniowego?

Zastosowanie w produkcji opakowań

Formowanie termiczne tworzyw sztucznych pozwala wytwarzać elementy znajdujące zastosowania w wielu różnych branżach. W ten sposób produkuje się przekładki transportowe, opakowania i pojemniki dla gastronomii, opakowania na produkty farmaceutyczne. W zależności od branży i przeznaczenia stosuje się różny materiał, który posiada inne właściwości i parametry.

Zastosowania w motoryzacji

Formowanie termiczne tworzyw sztucznych szczególnie dobrze wpasowało się do branży motoryzacyjnej. Ten rodzaj produkcji pozwala na produkcję takich elementów jak: nadkola, osłonki, owiewki, zderzaki.

Termoformowanie próżniowe dużych elementów

Termoformowanie wykorzystuje się również do produkcji elementów o dużych gabarytach. Takie zastosowanie ułatwia produkcję wielu wyrobów stosowanych np. w urządzeniach chłodniczych.

Elementy termoformowane posiadają wiele zalet. Jednym z największych atutów jest możliwość wykonania w całości z jednego arkusza tworzywa uzyskując skomplikowany kształt. Tak ukształtowany element zapewnia specjalistyczne oprzyrządowanie.

Kształt elementu temoformowanego stosowanego w urządzeniach chłodniczych np. pojemnika korpusu, ściśle pasuje do konstrukcji i zadań jakie ma spełniać, dlatego posiada:

  • stosowne spadki, które ułatwiają odprowadzanie kondensatu,
  • ukształtowane miejsce na parownik,
  • otwory pod lejek odpływu oraz przewody elektryczne.
Korpus urządzenia chłodniczego - element termoformowany

Elementy termoformowane – dostawca nowoczesnych rozwiązań

Wykorzystanie technologii termoformowania umożliwia realizację produkcji wielu różnych elementów z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Technologia ułatwia wytwarzanie dużych elementów z licznymi wgłębieniami, rowkami i kanalikami. Termoformowanie jest technologią, która umożliwia produkcję elementów w krótkich seriach produkcyjnych przy stosunkowo niskim koszcie wdrożenia produkcji oraz wysokiej jakości. Reasumując, projektowanie i wytwarzanie elementów z materiałów termoplastycznych ma wiele zastosowań w wielu gałęziach przemysłu, znajdując zastosowanie jako wkładki, przekładki w branży opakowań, w motoryzacji jako nadkola, osłony, zderzaki oraz w branży chłodniczej jako pojemniki korpusów, elementy osłonowe, drzwiczki, boczki, itp.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.