FORMOWANIE WTRYSKOWE TWORZYW SZTUCZNYCH

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Czy poszukujesz komponentów z tworzywa sztucznego? Potrzebujesz detal o skomplikowanym kształcie? Zależy Ci na: najwyższej precyzji wykonania, produkcji dużej ilości komponentów w krótkim czasie, zabezpieczeniu stanów magazynowych dla Twojej produkcji, produkcji na wyłączność, realizacji własnego projektu, szerokiej gamie produktów oraz zmniejszeniu kosztów i czasu dostawy? Jeśli tak to wybierz formowanie wtryskowe w AiFO Components.

Dlaczego formowanie wtryskowe?

Proces formowania wtryskowego to zaawansowana metoda produkcji elementów z tworzyw sztucznych, wykorzystująca precyzyjną technikę wtrysku. Elementy z tworzyw sztucznych wykonywane tą metodą, od lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku światowym i z powodzeniem wykorzystywane są w branży chłodniczej.

Postęp technologiczny spowodował wzrost produkcji tworzyw o specjalnych właściwościach na elementy maszyn i urządzeń, gdzie konieczne są znacznie bardziej wyostrzone kryteria w stosunku do standardowych rozwiązań jak lekkość, wytrzymałość, estetyka wykonania i cena. Ze względu na wysokie możliwości produkcji wytrzymałych komponentów o różnych kształtach, w branży chłodniczej wtrysk znajduje zastosowanie w przypadku komponentów takich jak:

Wtrysk – to się po prostu opłaca

Poprawa ekonomiki procesu formowania wtryskowego, a więc zwiększenie jego wydajności oraz obniżenie jednostkowego kosztu produkcji sprawiają, że technolodzy firmy AIFO prowadzą złożone analizy umożliwiające optymalizację wytwarzania oraz wprowadzenia nowych metod realizowania produkcji komponentów do urządzeń chłodniczych, grzewczych i neutralnych przy wykorzystaniu tego procesu. Dział badawczo-rozwojowy stale rozwija ofertę produktową wykonywaną z tworzyw sztucznych poprzez opracowywanie nowych projektów komponentów i form wtryskowych. Produkcja skomplikowanych kształtów z wysoką powtarzalnością i precyzją, spełnia rygorystyczne wymagania branży chłodniczej i sektora HoReCa, a co najważniejsze stosując tą technologię możesz obniżyć swoje koszty produkcji.

Jak przebiega proces wtrysku tworzyw sztucznych?

Proces formowania wtryskowego jest procesem wieloetapowym. Szczególnie istotne w tej metodzie przetwórstwa jest prawidłowe wykonanie formy i dobór materiału tworzywa sztucznego w postaci granulatu. Pozwala to uzyskać oczekiwane właściwości techniczne i wizualne produkowanych komponentów.

Rys. 1 Maszyna do wtrysku tworzyw sztucznych
Rys. 2 Zbliżenie na część formy wtryskowej po otwarciu formy – widoczne wykonane detale

Spośród niewątpliwych korzyści formowania wtryskowego tworzyw sztucznych konstruktorzy zwracają uwagę przede wszystkim na parametry techniczne materiałów (właściwości termoplastyczne) – detale można formować względem zaprojektowanej formy w skomplikowane struktury lub kształty. Niezwykle ważne są też:

  • wytrzymałość konstrukcyjna (np. noga regulowana SR-4RN z maksymalnym obciążeniem na poziomie 400 kg – wartość podana dla 3 szt.),
  • łatwość montażu (np. noga wsuwana do profilu, czy też, uchwyt typu klik).

Dzięki formowaniu wtryskowemu tworzyw sztucznych spełniamy indywidualne potrzeby naszych klientów pod kątem konstrukcyjnym i materiałowym. Zastosowanie technologii wtrysku pozwala na obniżenie kosztów produkcji, skrócenie czasu dostawy, łatwość montażu, a także redukcję wagi danego komponentu.

Podstawowe korzyści

  • Dokładność wykonania.
  • Powtarzalność produkcji.
  • Niska pracochłonność w porównaniu do innych technologii.
  • Niski jednostkowy koszt wytworzenia produktu.
  • Estetyka wykonania.
  • Możliwość recyklingu produktu.

Przykłady zastosowań

Przykładami realizacji metodą wtrysku elementów używanych w szeroko pojętej branży chłodniczej mogą być takie elementy jak uchwyty np. UT-34P, zawiasy ZW-421 PV czy  nóżki SR-4RN.

Rys.3 Produkowany w AiFO Components uchwyt UT-37P
Rys.4 Produkowany w AiFO Components zawias ZW-421PV
Rys. 5 Uchwyty wpuszczane
Rys. 6 Uchwyty przyklejane
Rys. 7 Nogi regulowane

Jesteś zainteresowany formowaniem wtryskowym od AiFO Components? Odwiedź podstronę dotyczącą WTRYSKU i wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami. Nasi doradcy techniczni chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Zachęcamy też do zapisywania się na nasz NEWSLETTER, aby śledzić aktualne trendy oraz być na bieżąco z naszą ofertą.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.