ODPROWADZANIE SKROPLIN – NIEZBĘDNY ELEMENT KAŻDEGO URZĄDZENIA CHŁODNICZEGO

Lejki, odpływy i syfony

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Skropliny, które określane są również jako kondensat, są cieczą skraplającą się z wymiennika ciepła, dlatego ważne jest, aby urządzenia w których zachodzi ten proces, miały zamontowany skuteczny system umożliwiający odprowadzanie skroplin.

Metody odprowadzania skroplin

Możemy wyróżnić różne systemy odprowadzania skroplin w urządzeniach chłodniczych:

Odprowadzenie skroplin na zewnątrz urządzenia

Odprowadzić skropliny możemy poza nasze urządzenie. Zastosowanie instalacji złożonych lejków, rurek, syfonów, odpływu i pompki skroplin pozwala na odprowadzanie skroplin do instalacji kanalizacyjnej. Jest to bardziej skomplikowane rozwiązanie, a wykonana instalacja odprowadzenia skroplin jest bardziej statyczna i daje mniejsze możliwości manewrowania urządzeniem. Należy pamiętać, że w tym przypadku przewód odprowadzający kondensat znajduje się poza urządzeniem i musi mieć dostęp do kanalizacji.

System wpięcia odpływu skroplin do kanalizacji wymaga przemyślanego planu usytuowania urządzeń w przestrzeni sprzedażowej oraz instalacji umożliwiającej odprowadzenie skroplin do centralnego systemu odpływu.

Odprowadzenie skroplin do zbiornika

Skropliny, dzięki zastosowaniu lejków, odpływów, złączek oraz rurek, zbierają się w zbiorniku wewnątrz urządzenia chłodniczego. Takie rozwiązanie może nie być najlepsze w przypadku urządzeń pracujących w trudnych warunkach i wytwarzających dużą ilość kondensatu. Pracownicy obsługi muszą pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika. W przeciwnym razie skropliny mogą się przelewać doprowadzając do zalania podłogi oraz uszkodzenia sprzętu.

Odprowadzanie skroplin do pojemnika i odparowanie przy użyciu grzałki PTC

Tworzący się kondensat za pomocą instalacji odprowadzamy do pojemnika odparowania skroplin. W skład zestawu wchodzi element grzewczy – grzałka PTC, który odpowiedzialny jest za odparowanie kondensatu. Pozbycie się kondensatu w ten sposób to efektywna metoda na ciągłe odparowywanie skroplin nie absorbując czasu pracowników obsługi. W tym rozwiązaniu mogą występować problemy ze skutecznością działania w wilgotne i upalne dni, gdy urządzenie chłodnicze będzie pracować pod dużym obciążeniem wytwarzając znaczne ilości kondensatu (skroplin), a nasza grzałka będzie miała zbyt małą moc lub pojemnik zbyt małą pojemność.

Dlatego tak ważne jest, aby dobrać element grzewczy o odpowiedniej mocy i wydajności odparowania wody. System będzie nadążał z odparowaniem kondensatu, co jednocześnie zapobiegnie jej przelewaniu oraz rozwojowi wilgoci.

Dlaczego odprowadzenie skroplin jest ważne?

System odprowadzania skroplin jest niezmiernie ważny z uwagi na poprawne działanie urządzeń. Nieodprowadzane i gromadzące się skropliny mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachuskracać żywotność urządzenia, a nawet spowodować zalanie pomieszczenia.

Kontrolowanie ilości skroplin i ich właściwe odprowadzenie przekłada się również na wyższy poziom czystości. Samo urządzenie może dzięki temu nieprzerwanie działać i wykonywać efektywnie swoje zadania chłodząc produkty znajdujące się w jego wnętrzu.

Właściwie dobrana instalacja odprowadzenia skroplin wspomaga prawidłową pracę urządzenia chłodniczego, a także ułatwia wykonywanie zadań pracownikom obsługi.

Regularna konserwacja

Nie należy również zapominać o regularnej konserwacji elementów odpowiadających za odprowadzenie skroplin. Zbiera się na nich dużo kurzu, drobinek i różnych zanieczyszczeń mogących przyczyniać się do zablokowania przepływu skroplin w instalacji.

Podstawowe błędy takie jak brak regularnej konserwacji, zbyt bliskie i złe ustawienie urządzeń oraz niewłaściwa instalacja odprowadzania skroplin mogą powodować awarie, mniej efektywne działanie urządzeń, a to może przekładać się na zepsuty towar i straty finansowe.

Odprowadzanie skroplin z klimatyzacji

Również w systemach klimatyzacji musimy pamiętać o odprowadzaniu skroplin. Stosuje się tam podobne rozwiązania jak odprowadzenie skroplin do centralnej kanalizacji lub na zewnątrz budynku, ale też zastosowanie znajdują pompki skroplin oraz grawitacyjne odprowadzenie skroplin do pojemnika. Instalacja grawitacyjna opiera się na zasadzie ułożenia instalacji pod kątem kilku stopni, co umożliwia łatwe spływanie wody. Podobne rozwiązania znajdują zastosowanie w branży chłodniczej.

Elementy do odprowadzania skroplin

W naszej ofercie posiadamy różne elementy służące do budowy systemu odprowadzania skroplin takie jak:

  • odpływy, syfony, półsyfony, lejki, korki,
  • rynienki ociekowe,
  • pojemniki odparowania skroplin i grzałki PTC.

Posiadamy też inne niezbędne produkty, jak zawór odpowietrzający oraz komponenty z grupy Hardware. Wybór odpowiedniego sposobu odprowadzenia skroplin zapewni prawidłowe działanie urządzeń chłodniczych oraz ułatwi pracę pracowników obsługi. Wysoka jakość i szeroka gama kompatybilnych elementów służących do budowy systemu odprowadzania skroplin to pewność, że będą do siebie dobrze dopasowane i prawidłowo spełnią swoje zadanie.

Kompleksowe doradztwo

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy doradzą odpowiednie sposoby odprowadzania kondensatu w zależności od urządzenia i potrzeb. Pomogą też dobrać wszystkie potrzebne elementy, aby efektywnie odprowadzać skropliny.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.