PAROWNIKI NA CO2 – EKOLOGICZNE I EFEKTYWNE ROZWIĄZANIE

Parowniki wykorzystujące, jako czynnik chłodniczy dwutlenek węgla to spotykane rozwiązanie, które coraz częściej znajduje zastosowanie ze względu na ochronę środowiska oraz ze względu na wysoką wydajność systemów chłodniczych opartych na tym czynniku.
Parowniki na czynnik chłodniczy R744, czyli CO2

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Czynnik chłodniczy R744, czyli dwutlenek węgla

Jest to naturalny czynnik chłodniczy, który stosowany jest od ponad 100 lat. Jako jeden z nielicznych naturalnych czynników pozwala na zastosowaniu go w wielu branżach. W ostatnim czasie korzystają z niego takie produkty jak pompy ciepła. Wysokie wymagania konstrukcyjne i techniczne elementów instalacji związane z z wysokim ciśnieniem spowodowały, że został on jednak zastąpiony innymi czynnikami – w tym syntetycznymi.

Pierwszy przełom miał miejsce w latach 90, kiedy odkryto szkodliwe działanie freonów. Przyczyniały się w znaczącym stopniu do powstawania dziury ozonowej. Dostępne na rynku czynniki zaczęto wycofywać z ich zastosowania. Kolejny przełom miał miejsce w lutym 2005 roku, kiedy wszedł w życie Protokół z Kioto. Było to międzynarodowe porozumienie dotyczące przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu. Stopniowo zaczęto wycofywać czynniki chłodnicze oparte na freonie, które były szkodliwe dla środowiska i przyczyniały się do zwiększania efektu cieplarnianego.

Obecnie kładzie się duży nacisk na ekologię i ochronę środowiska, dlatego rygorystycznie przestrzegane są normy dotyczące wskaźników ODP (Ozone Depletion Potential) oraz GWP (Global Warming Potential). Przykładem takiego działania jest zastępowanie zamiennikami czynnika syntetycznego R507, którego wskaźnik GWP wynosi 3985. W porównaniu wartość wskaźnika GWP dla dwutlenku węgla (R744) wynosi 1. Takie działanie przyczynia się do ochrony środowiska.

Działanie w określonych klasach ciśnienia

Czynnik chłodniczy R744 charakteryzuje się wysokim poziomem ciśnienia tłoczenia, dlatego znajduje zastosowanie w chłodnictwie w przypadku niskich i średnich temperatur. Ze względu na wysokie ciśnienia panujące w układzie chłodniczym, które mogą przekroczyć wartość ciśnienia krytycznego, w trakcie projektowania należy uwzględnić, aby produkt miał wytrzymałość odpowiadającą ciśnieniu nawet 90 bar. W praktyce czynnik CO2 używamy w instalacjach z zastosowanym układem pracy kaskadowej. Wraz z innym czynnikiem cechującym się pracą w innym ciśnieniu, tworzą razem komplementarny zestaw.

W instalacjach, w których znajduje się CO2, co jest związane z wysokim ciśnieniem pracy, stosuje się czujniki. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo, bo w razie nieszczelności lub awarii zaalarmują one personel.

Parowniki na CO2 – zastosowanie

Czynnik chłodniczy R744 znajduje zastosowania w wielu sektorach. Chłodnictwo przemysłowe, chłodnictwo w branży spożywczej oraz chłodnictwo w transporcie to obszary, w których znajdziemy wiele zastosowań CO2. Czynnik chłodniczy R744 jest również używany do takich urządzeń jak pompy ciepła.

Produkty wyposażone w parownik na CO2 znajdują wiele zastosowań szczególnie, jeśli mamy na uwadze dbałość o nasze środowisko przyczyniając się do zmniejszania efektu cieplarnianego, a jednocześnie chcemy, aby parownik pracujący na czynniku R744 doskonale spełniał swoją rolę w układzie chłodniczym.

Kompleksowe doradztwo

Nasi eksperci pomogą w szczególności dobrać odpowiednie rozwiązania, produkty oraz akcesoria, które wspomogą działanie urządzeń w zakresie chłodnictwa. Szeroka gama produktów jest dostępna na magazynie (parowniki, skraplacze, wentylatory), sklepie B2B AiFO i gotowa do wysyłki.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.