0

ODPROWADZANIE SKROPLIN - NIEZBĘDNY ELEMENT KAŻDEGO URZĄDZENIA CHŁODNICZEGO

Skropliny, które określane są również jako kondensat, są cieczą skraplającą się z wymiennika ciepła, dlatego ważne jest, aby urządzenia w których zachodzi ten proces, miały zamontowany skuteczny system odprowadzania skroplin.

Metody odprowadzania skroplin

Możemy wyróżnić różne systemy odprowadzania skroplin w urządzeniach chłodniczych:

Odprowadzenie skroplin na zewnątrz urządzenia

Odprowadzić skropliny możemy poza nasze urządzenie. Zastosowanie instalacji złożonych lejków, rurek, syfonów, odpływu i pompki skroplin pozwala na odprowadzanie skroplin do instalacji kanalizacyjnej. Jest to bardziej skomplikowane rozwiązanie, a wykonana instalacja odprowadzenia skroplin jest bardziej statyczna i daje mniejsze możliwości manewrowania urządzeniem. Należy pamiętać, że w tym przypadku przewód odprowadzający kondensat znajduje się poza urządzeniem i musi mieć dostęp do kanalizacji.

System wpięcia odpływu skroplin do kanalizacji wymaga przemyślanego planu usytuowania urządzeń w przestrzeni sprzedażowej oraz instalacji umożliwiającej odprowadzenie skroplin do centralnego systemu odpływu.

Odprowadzenie skroplin do zbiornika

Skropliny, dzięki zastosowaniu lejków, odpływów, złączek oraz rurek, zbierają się w zbiorniku wewnątrz urządzenia chłodniczego. Takie rozwiązanie może nie być najlepsze w przypadku urządzeń pracujących w trudnych warunkach i wytwarzających dużą ilość kondensatu. Pracownicy obsługi muszą pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, ponieważ w przeciwnym wypadku skropliny mogą się przelewać doprowadzając do zalania podłogi oraz uszkodzenia sprzętu.

Odprowadzanie skroplin do pojemnika i odparowanie przy użyciu grzałki PTC

Tworzący się kondensat za pomocą instalacji odprowadzamy do pojemnika odparowania skroplin. W skład zestawu wchodzi element grzewczy - grzałka PTC, który odpowiedzialny jest za odparowanie kondensatu. Pozbycie się kondensatu w ten sposób to efektywna metoda na ciągłe odparowywanie skroplin nie absorbując czasu pracowników obsługi. W tym rozwiązaniu mogą występować problemy ze skutecznością działania w wilgotne i upalne dni, gdy urządzenie chłodnicze będzie pracować pod dużym obciążeniem wytwarzając znaczne ilości kondensatu (skroplin), a nasza grzałka będzie miała zbyt małą moc lub pojemnik zbyt małą pojemność.

Dlatego tak ważne jest, aby dobrać element grzewczy o odpowiedniej mocy i wydajności odparowania wody. System będzie nadążał z odparowaniem kondensatu, co jednocześnie zapobiegnie jej przelewaniu oraz rozwojowi wilgoci.

Dlaczego odprowadzenie skroplin jest ważne?

System odprowadzania skroplin jest niezmiernie ważny z uwagi na poprawne działanie urządzeń. Nieodprowadzane i gromadzące się skropliny mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu, skracać żywotność urządzenia, a nawet spowodować zalanie pomieszczenia.

Kontrolowanie ilości skroplin i ich właściwe odprowadzenie przekłada się również na wyższy poziom czystości, a samo urządzenie może nieprzerwanie działać i wykonywać efektywnie swoje zadania chłodząc produkty znajdujące się w jego wnętrzu.

Właściwie dobrana instalacja odprowadzenia skroplin wspomaga prawidłową pracę urządzenia chłodniczego, a także ułatwia wykonywanie zadań pracownikom obsługi.

Regularna konserwacja

Nie należy również zapominać o regularnej konserwacji elementów odpowiadających za odprowadzenie skroplin. Zbiera się na nich dużo kurzu, drobinek i różnych zanieczyszczeń mogących przyczyniać się do zablokowania przepływu skroplin w instalacji.

Podstawowe błędy takie jak brak regularnej konserwacji, zbyt bliskie i złe ustawienie urządzeń oraz niewłaściwa instalacja odprowadzania skroplin mogą powodować awarie, mniej efektywne działanie urządzeń, a to może przekładać się na zepsuty towar i straty finansowe.

Odprowadzanie skroplin z klimatyzacji

Również w systemach klimatyzacji musimy pamiętać o odprowadzaniu skroplin. Stosuje się tam podobne rozwiązania jak odprowadzenie skroplin do centralnej kanalizacji lub na zewnątrz budynku, ale też zastosowanie znajdują pompki skroplin oraz grawitacyjne odprowadzenie skroplin do pojemnika. Instalacja grawitacyjna opiera się na zasadzie ułożenia instalacji pod kątem kilku stopni, co umożliwia łatwe spływanie wody. Podobne rozwiązania znajdują zastosowanie w branży chłodniczej.

Elementy do odprowadzania skroplin

W naszej ofercie posiadamy różne elementy służące do budowy systemu odprowadzania skroplin takie jak:

  • odpływy, syfony, półsyfony, lejki, korki,

  • rynienki ociekowe,

  • pojemniki odparowania skroplin i grzałki PTC.

Wybór odpowiedniego sposobu odprowadzenia skroplin zapewni prawidłowe działanie urządzeń chłodniczych oraz ułatwi pracę pracowników obsługi. Wysoka jakość i szeroka gama kompatybilnych elementów służących do budowy systemu odprowadzania skroplin to pewność, że będą do siebie dobrze dopasowane i prawidłowo spełnią swoje zadanie.

Kompleksowe doradztwo

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy doradzą odpowiednie sposoby odprowadzania kondensatu w zależności od urządzenia i potrzeb oraz pomogą dobrać wszystkie potrzebne elementy, aby odprowadzić skropliny.

6000+ produktów

Ilość produktów

+3 000 000 zamówień

Ilość zrealizowanych zamówień

45+ krajów

kraje sprzedaży

14 lat

Doświadczenia na rynku