Formowanie wtryskowe

W ofercie AIFO znajdują się elementy wykonywane w technologii wtrysku tworzyw sztucznych. Wykorzystując wysokowydajną wtryskarkę oraz znaczny asortyment form, wykonujemy elementy o skomplikowanym kształcie, takie jak uchwyty, odpływy, lejki, syfony i wiele innych. Nasza oferta asortymentowa jest stale zwiększana i dostosowywana do potrzeb rynku producentów urządzeń chłodniczych oraz branży HoReCa.

Co oferujemy

Uchwyty wpuszczane

Uchwyty wpuszczane

Uchwyty wpuszczane do urządzeń chłodniczych wykonane z trwałych materiałów, o różnym kształcie i wymiarach, nowoczesne, ale jednocześnie wysoce funkcjonalne.

Uchwyty przyklejane

Uchwyty przyklejane

Uchwyty przyklejane do urządzeń chłodniczych dostępne w wersjach z taśmą samoprzylepną 3M. Różne kolory, kształty oraz wymiary, ale zawsze proste w montażu.

Stopki regulowane

Stopki regulowane

Nogi regulowane przeznaczone do urządzeń chłodniczych i mebli gastronomicznych pozwalają na łatwe dopasowanie wysokości i wzrost komfortu użytkowania.

Odpływy i lejki

Odpływy i lejki

Grupa komponentów produkowanych przez formowanie wtryskowe, niezbędna do instalacji armatury gastronomicznej oraz budowy systemu odpływu skroplin.

Baza produktów

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty produktów z tworzyw termoplastycznych wykonywanych metodą wtrysku. Produkcja elementów o skomplikowanej budowie i złożonych kształtach pozwala na dopasowanie ich do różnych urządzeń i produktów.

Prace badawczo-rozwojowe na temat formowania wtryskowego

Nasz dział badawczo-rozwojowy stale rozwija ofertę produktową wykonywaną z tworzyw sztucznych. Metoda wtrysku daje dużą możliwość wytwarzania i produkcji części o nieregularnych kształtach, dlatego stale tworzymy nowe produkty, które znajdują zastosowanie w branży chłodniczej oraz sektorze HoReCa. To specjaliści z tego działu odpowiedzialni są za stworzenie projektów komponentów i form wtryskowych. 

Inżynierowie badają właściwości tworzyw sztucznych, stale poszukując nowych rozwiązań. Zadaniem naszych inżynierów jest również dopasowanie wykorzystywanego tworzywa w zależności od jego cech oraz potrzeb w danym produkcie.

Proces produkcyjny

Projektowanie

Etap projektowania
Pierwszym krokiem jest projektowanie komponentu, który chcemy otrzymać. Zespół inżynierów sporządza rysunki oraz modele z dokładnymi wymiarami oraz dobiera odpowiednie tworzywo do zastosowań oraz miejsca w którym występuje dany produkt.

Produkcja narzędzi

Produkcja formy wtryskowej
Na podstawie rysunków i modeli wytwarzana jest forma wtryskowa, która posłuży do produkcji zaprojektowanego wcześniej komponentu.

Ogrzewanie i upłynnienie

Tworzywo sztuczne w postaci granulatu
Następuje umieszczenie materiału, czyli np. tworzywa sztucznego w postaci granulatu w maszynie. Następnie tworzywo jest ogrzewane za pomocą elektrycznych elementów grzejnych i mieszane przez ruch obrotowy ślimaka. Połączenie wysokiego ciśnienia i temperatury sprawia, że materiał jest równomiernie ogrzany.

Wtrysk właściwy oraz stygnięcie

Wtrysk właściwy
Stopione tworzywo sztuczne wtryskiwane jest przez dyszę do gniazda formy. Istotne jest ciśnienie wtrysku, które jest różne dla poszczególnych urządzeń. Następnie wypełniana forma jest schładzana lub podgrzewana w zależności od wykorzystanego tworzywa sztucznego. Powoduje to utwardzenie wprowadzonego tworzywa.

Przygotowanie wyrobu gotowego

Wyrób gotowy - komponent z tworzywa sztucznego
Następuje automatyczne wypchnięcie produktu z formy, dzięki zastosowaniu specjalnego układu wewnątrz wtryskarki. Po opróżnieniu forma jest szczelnie zamykana i cały cykl wtrysku może być powtórzony. Produkt może posiadać resztki tworzywa na krawędziach styku formy, dlatego resztki są automatycznie usuwane, a krawędzie styku polerowane tak, aby finalny produkt wyglądał tak jak zamierzono.

Podsumowanie procesu produkcyjnego

Formowanie wtryskowe to technologia formowania tworzyw sztucznych. Proces
pozwala na wytwarzanie elementów o dowolnych kształtach. Odbywa się na
maszynach nazywanych wtryskarkami. Wtryskiwanie tworzyw sztucznych do gniazda formy odbywa się pod wysokim ciśnieniem. Proces jest cykliczny i samopowtarzalny.

Park maszynowy

Rozbudowany park technologiczny

Proces formowania wtryskowego wykonujemy na naszych nowoczesnych urządzeniach obrabiających nazywanych wtryskarkami. Wtryskarki to maszyny, których zadaniem jest formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych. Pozwalają na produkcję wielu różnych elementów o skomplikowanych i nieregularnych kształtach z dużą ilością detali, jak np. rowki oraz wgłębienia.

Różnorodność kształtów

Produkcja elementów o skomplikowanym kształcie.

Różny materiał

Możliwość stosowania granulatu różnych tworzyw sztucznych.

Szczegółowość detali

Produkcja komponentów posiadających dużą ilość detali.

Pełna powtarzalność

Powtarzalność i dokładność procesu produkcyjnego.

Zautomatyzowana produkcja

Automatyczny proces produkcyjny.

Korzyści

Precyzyjnie wykonane elementy

wtryskarki to maszyny doskonałe do produkcji elementów posiadających wiele drobnych szczegółów. Ten rodzaj formowania stosuje się nawet do wytwarzania klocków LEGO, a gotowe elementy dokładnie odwzorowują wszystkie szczegóły, dzięki równomiernemu zastyganiu granulatu w zamkniętej formie wtryskowej.

Szybka i wydajna produkcja

gotowy element zostaje wyprodukowany nawet w kilkanaście sekund. Czas produkcji zależy od wielkości elementów oraz ich złożoności.

Koszty pracy ograniczone do minimum

wtrysk jest procesem zautomatyzowanym ograniczającym koszty. Zadania wykonywane przez pracowników ograniczają się do wymiany formy wtryskowej oraz dostarczania tworzyw sztucznych w postaci granulek.