PORÓWNANIE SPRĘŻAREK TYPU ON/OFF I SPRĘŻAREK INWERTEROWYCH

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Jesteś konstruktorem i zastanawiasz się, które rozwiązanie jest lepsze dla Twojego urządzenia? Pracujesz nad nowym projektem i szukasz trwałego, energooszczędnego i ekologicznego produktu? W tym artykule dokonamy porównania sprężarek inwerterowych i sprężarek typu ON/OFF.

SPRĘŻARKI INWERTEROWE VS SPRĘŻARKI ON/OFF

W związku z pojawieniem się wielu pytań, postanowiliśmy „wziąć na warsztat” dwa typy sprężarek. W tekście przedstawimy Państwu analizę porównawczą pomiędzy sprężarkami inwerterowymi, a sprężarkami ON/OFF. Zdajemy sobie sprawę, że dla projektantów, energooszczędność i trwałość urządzenia chłodniczego jest niezwykle istotna, dlatego skupiliśmy się na parametrach powszechnie pożądanych i poszukiwanych przez producentów.

Grafika prezentująca modele i zalety sprężarek inwerterowych

CENA

Sprężarki typu ON/OFF są prostszymi, przez co również tańszymi rozwiązaniami, jednak uwzględniając trwałość wykonania i zwrot z inwestycji, sprężarki inwerterowe okazują się lepszym wyborem od sprężarek typu ON/OFF szczególnie w ujęciu długoterminowym. Dyrektywy wydawane przez Unię Europejską wymuszają na producentach tworzenie produktów o wyższej wytrzymałości i żywotności. Sprężarki inwerterowe to produkt zrównoważony, odporny i przygotowany na transformację ekologiczną (Recovery and Resilience Facility – RRF). Biorąc pod uwagę ten aspekt, sprężarki inwerterowe już teraz spełniają wszystkie wymagania rynku.

OSZCZĘDNOŚĆ W ZWIĄZKU Z REGULACJĄ POBORU PRĄDU

Sprężarki on/off działają w trybie włącz/wyłącz. Oznacza to, że sprężarka działa na pełnej mocy, gdy jest włączona, a następnie całkowicie się wyłącza, gdy osiągnie zadany poziom temperatury lub ciśnienia. Taki tryb działania daje tendencje do zużywania większej ilości energii, ponieważ często musi się włączać i wyłączać, co wiąże się z dużymi skokami poboru mocy.

Sprężarki inwerterowe działają z regulowaną prędkością, co pozwala na płynne dostosowywanie mocy do aktualnych potrzeb. Inwerter zmienia prędkość silnika sprężarki, aby precyzyjnie kontrolować wydajność. Taka charakterystyka pracy prowadzi do mniejszego zużycia energii, ponieważ sprężarki te mogą pracować na niskich obrotach, gdy zapotrzebowanie jest mniejsze.

DOPASOWANIE MOCY SPRĘŻARKI DO AKTUALNYCH WARUNKÓW OTOCZENIA

Standardowe sprężarki stosowane w urządzeniach chłodniczych typu on/off mogą być mniej efektywne, zwłaszcza w warunkach zmiennego obciążenia, ponieważ nie mogą dostosować swojej mocy do aktualnych potrzeb. Sprężarki inwertorowe posiadają wyższą efektywność w warunkach zmiennego obciążenia. Mogą dostosować swoją moc do aktualnych potrzeb, unikając cyklicznych włączeń i wyłączeń. Różne prędkości pracy silnika przekładają się na stabilną temperaturę urządzenia, podczas występowania zmiennych warunków otoczenia.

TRWAŁOŚĆ

Głównym elementem sprężarki inwerterowejinwertery. Inwerter, inaczej przetwornica częstotliwości, to element elektroniczny, który zmienia prąd stały na prąd fazowy, odpowiednio dobierając jego częstotliwość i amplitudę. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna kontrola prędkości obrotowej silnika sprężarki.

Dzięki mniejszej liczbie startów i zatrzymań, które są typowe dla sprężarek ON/OFF, sprężarki inwerterowe wykazują mniejsze zużycie mechaniczne, co przekłada się na ich dłuższą żywotność i mniejszą liczbę awarii.

GŁOŚNOŚĆ

W przypadku sprężarek typu ON/OFF cykliczne włączanie i wyłączanie może być głośne i irytujące, co niekorzystnie wpływa na otoczenie podnosząc ilość dB w miejscu pracy urządzenia chłodniczego.

Dzięki zmiennej prędkości pracy, sprężarki inwerterowe mogą pracować cicho, szczególnie przy niższych obciążeniach. Średnia głośność dla sprężarki inwerterowej to ok. 40-50 dB, gdzie w przypadku zwykłych sprężarek te wartości dochodzą nawet do 60 dB.

REGULACJA MOCY URZĄDZENIA

Jedną z zalet sprężarek inwerterowych jest stabilność pracy urządzenia chłodniczego. Sprężarki inwerterowe mogą lepiej radzić sobie z ekstremalnymi temperaturami, ponieważ ich zmienną prędkość silnika można dostosować do zmieniających się warunków zewnętrznych. Dzięki płynnej regulacji urządzenie chłodnicze uzyskuje odpowiednią temperaturę, nie dopuszczając jednocześnie do jej nagłych spadków. Urządzenie pracuje płynnie, co przekłada się na wyższą ekonomię pracy urządzenia. Płynna regulacja mocy w szerokim zakresie eliminuje również dodatkowe rozruchy urządzenia. W przypadku sprężarek ON/OFF regulator zasilany jest prądem zmiennym i można ją tylko włączyć i wyłączyć, co uniemożliwia regulacje mocy urządzenia chłodniczego. Sprężarka tego typu od samego początku rozpoczyna pracę na pełnych obrotach. Sumaryczny pobór energii jest znacznie większy od tego, który występuje w sprężarkach inwerterowych. Praca sprężarki inwerterowej jest efektywniejsza, a jej sumaryczny pobór energii jest znacznie mniejszy, co w efekcie daje użytkownikowi urządzenia chłodniczego obniżenie kosztów eksplatacji.

Infografika dotycząca energooszczędnych rozwiązań do sterowania temperaturą w urządzeniach chłodniczych

ZJAWISKO TAKTOWANIA

Zjawisko taktowania odnosi się do procesu włączania i wyłączania charakterystycznego dla sprężarek ON/OFF. Inaczej jest w przypadku sprężarek inwerterowych, które po włączeniu dostosowują swoją moc do panujących warunków i wymagań. Taka zasada działania pozwala ograniczyć do minimum zjawisko taktowania, które prowadzi do szybszego zużywania się sprężarki i skraca żywotność urządzenia.

Dzięki powyższemu porównaniu, konstruktor urządzenia chłodniczego w łatwy sposób może dokonać wyboru sprężarki pasującej do jego projektu. Jeśli projektant zdecyduje się na sprężarkę inwerterową zminimalizuje koszty eksploatacji, wydłuży żywotność sprężarki i całego układu chłodniczego. Jest to niewątpliwa zaleta w dobie rosnących cen energii i przepisach prawnych wymuszających na przedsiębiorcach „resilence” oraz minimalizowanie strat energetycznych, jakie mogą występować w urządzeniu. To również większy komfort użytkowania przez utrzymanie bardziej stabilnej temperatury, bez gwałtownych zmian oraz zmniejszenie poziomu hałasu. Może też wybrać standardową sprężarkę typu ON/OFF decydując się na tańszy produkt, pasujący do mniej wymagających projektów.

Jesteś zainteresowany sprężarkami o wysokiej wydajności od AiFO Components? Produkty znajdujące się w naszej ofercie to najlepsze rozwiązania dla Twoich urządzeń chłodniczych. Serdecznie zapraszamy do poznania szerokiej oferty AiFO Components. Pełna lista dostępna jest w katalogu „Komponenty do mebli chłodniczych” oraz w naszym sklepie B2B.

Zachęcamy do zapisywania się na nasz NEWSLETTER, dzięki czemu mogą Państwo śledzić aktualne trendy oraz być na bieżąco z naszą ofertą.

W przypadku wątpliwości, nasi doradcy techniczni chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. Dane do kontaktu e-mail, telefonicznego lub formularz dostępne są w zakładce KONTAKT.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.