PRZEWÓD GRZEWCZY – RODZAJE

Kable grzejne - są to druty oporowe osłonięte powłoką ochronną, różnią się budową, materiałami oraz przeznaczeniem. Wyróżniamy przewody grzewcze o stałej mocy, posiadające termostat oraz te samoregulujące. Przeznaczone są do użytkowania wewnątrz, a wzmocnione - mogą być wykorzystywane na zewnątrz budynków. Wzmocniony przewód posiada izolację z tworzyw sztucznych, np. z silikonu. Każdy kabel grzejny jest odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury elementu ogrzewanego na odpowiednim poziomie.
Różne rodzaje przewodów grzewczych

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Kabel grzewczy z termostatem

Kable grzewcze z termostatem stosujemy jako zabezpieczenie przed zamarzaniem – do ochrony rur, rurociągów, zaworów. Kabel grzewczy można zainstalować na kilka sposobów. Jednym z najprostszych sposobów jest zamocowanie go do powierzchni rury, gdzie kabel należy owijać wokół niej lub zamocować go na całej długości rury przy pomocy kleju, spinek lub uchwytów. Przewody grzejne mogą mieć hermetyczną wtyczką.

Warto zabezpieczyć instalację wodociągową przed niskimi temperaturami, ponieważ zamarznięta woda może blokować przepływ, a nawet prowadzić do uszkodzenia rury, bądź połączenia. Panujące zimą niskie temperatury, mogą być niebezpieczne dla rur i zaworów. Doprowadzenie do sytuacji awaryjnej, gdzie następuje przerwa w dostawie wody lub innego medium jest kosztowna oraz niekomfortowa dla odbiorców. Przerwy w dostawie ogrzewania lub wody i możliwość jej ponownej dostępności dopiero po kilkunastu godzinach, często jest niebezpieczna z powodu braku ogrzewania, bardzo niskich temperatur czy utraty systemu chłodzenia maszyn.

Kabel grzejny z termostatem pozwala zabezpieczyć również inne powierzchnie, takie jak np. rynny, posadzki, schody, ramy czy ściany.

Kabel grzewczy z termostatem jest odpowiednim produktem dla klientów poszukujących rozwiązania w którym przewód, a w zasadzie sam termostat, kontroluje zadaną temperaturę. Produkt jest kompletny i nie ma potrzeby dokupować oddzielnie termostatu oraz zajmować się jego montażem. Termostat jest w najchłodniejszym miejscu kabla.
Kabel grzejny z wbudowanym termostatem spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających odbiorców.

Przewód grzejny samoregulujący

Oferowane przez nas samoregulujące kable grzewcze to doskonałe produkty pod względem jakościenergooszczędności i ekologii. Temperatura otoczenia ściśle wpływa na moc grzania produktu. W niskich temperaturach przewód grzewczy działa z dużą mocą. Wraz ze wzrostem temperatury moc maleje.

Przewód grzewczy – zastosowanie

Kabel grzewczy ma wiele różnych zastosowań. Wykorzystywany jest do:

Ogrzewania podłogowego

Przewód grzewczy montowany jest w podłożu. Na wierzch układa się podłogę według preferencji klienta (płytki, panele, itp.). Następnie do instalacji wpina się zasilanie. Zarówno w przypadku kabla jak i maty, do zestawu polecany jest sterownik do ogrzewania podłogowego (GK-CNTR1001) oraz panel do sterownika ogrzewania podłogowego (GK-CNTR1000). Zestaw pozwala łatwo kontrolować temperaturę. Produkt ten jest łatwy w obsłudze.

Zabezpieczania gruntów przed przemarzaniem

Przewód grzejny instalowany jest pomiędzy komorę chłodniczą a grunt, na którym jest postawiona komora. Chroni to przed przemarzaniem gruntu, co zabezpiecza jednocześnie posadzkę w chłodni i jej całą konstrukcję.

Ochrony rur

Kabel grzewczy służy do zabezpieczania rur i zaworów przed zamarzaniem. Znajduje zastosowania nawet w przypadku dużych instalacji. Duży rurociąg, rury o normalnej średnicy, małe rurki – wszystkie te elementy oprócz własnej izolacji, czyli np. pianki polietylenowej, potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, gdy są narażone na działanie ujemnych temperatur. Kabel grzejny doskonale sprawdza się w tej roli chroniąc rury z wodą.

Przewód grzewczy może znajdować się wewnątrz rury lub na zewnątrz. Wtedy najłatwiejszym sposobem na dobre przyleganie jest owijanie przewodu dookoła rury.

Zabezpieczania rynien i dachów

Przewód grzejny stosowany jest również do ochrony rynien oraz dachów przed zalegającym lodem i śniegiem. Montaż kabla grzewczego na rynnie to łatwy sposób, aby pozbyć się zwisających sopli lodu i udrożnienie przepływu. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo osób i rzeczy znajdujących się przy budynku.

Ogrzewania podjazdów

Kabel grzewczy jest również na podjazdach przed garażami, budynkami oraz innymi obiektami. Takie zastosowanie kabla grzewczego chroni dany odcinek drogi przed zamarzaniem, jednocześnie pozbywając się z niego śniegu i lodu. Odciąża to nas lub naszych pracowników z zadań związanych z odśnieżaniem dojazdu do posesji lub fragmentu drogi.

Eliminacji mostków cieplnych

Kable grzewcze stosujemy nie tylko do ochrony rur i ogrzewania podłogowego. Wykorzystuje się je również do eliminowania kondensatu mostków cieplnych w budynkach oraz różnych urządzeniach. W przypadku mostków termicznych w pomieszczeniach, kabel z termostatem montuje się pod warstwą tynku. Jest on niewidoczny i nie psuje estetyki pokoju. Ogrzewając konstrukcję eliminujemy wilgoć i zapobiegamy rozwijaniu się pleśni w narożnikach, za meblami oraz innych wrażliwych miejscach.

Stosowanie przewodów grzejnych w urządzeniach, w celu eliminacji mostków cieplnych, wiąże się ściśle z wykorzystaniem różnego typu profili. W naszej ofercie znajdą Państwo wiele systemów przeznaczonych do eliminacji mostków cieplnych, które są kompatybilne z przewodami grzewczymi. Przykładowy produkt to profil PU-227, czy też profil PU-226.

Długość przewodu grzewczego

Długość przewodu grzewczego jest ściśle powiązana z miejscem, w którym będziemy go wykorzystywać. Zaletą wielu modeli przewodów silikonowych jest możliwość wyboru szpuli kabla o konkretnej długości (100, 250 , 400 lub 500 m) lub docięcia na wskazaną długość przewodu grzewczego zgodnie z wytycznymi. W przypadku kabli grzewczych zapobiegających zamarzaniu z termostatem do wyboru są krótsze długości (np. 1 m + 1 m, 2 m + 1 m, 4 m + 1 m).

Przewody w szpuli posiadają punkty kontaktowe co 500 mm, dlatego wolno je docinać wyłącznie w takich miejscach. Docinanie kabla w niewłaściwym miejscu będzie skutkować jego uszkodzeniem.

Długość przewodu zasilającego i długość robocza, czyli części zimnej i grzewczej może różnić się w poszczególnych modelach. Istnieje jednak możliwość sprecyzowania, jaka ma być długość przewodu zasilającego.

Przykładowy kabel grzewczy zapobiegający zamarzaniu z termostatem 2 m + 1 m ma 2 m odcinka grzewczego oraz 1 m odcinka zimnego.

Grubość izolacji

Kable grzewcze z wbudowanym termostatem oraz bez, różnią się od siebie średnicą kabla oraz grubością izolacji. Grubsza izolacja pozwala na wykorzystanie kabla na zewnątrz budynków inwentarskich, przemysłowych, gastronomicznych.

Kontakt z naszymi doradcami

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na każde pytanie odnośnie przewodów grzewczych. Zachęcamy również do skorzystania z naszego nowego sklepu internetowego, który oferuje szybkie i bezpieczne zakupy. Zamówiony produkt niezwłocznie pakujemy, a dostawa przebiega ekspresowo.

Bądź na bieżąco

Zachęcamy, aby zapisać się do newslettera. Dzięki niemu każdy może być na bieżąco z nowymi produktami. Newsletter to cotygodniowe wysłanie jednorazowo informacji na temat nowego produktu i innych ciekawych rozwiązań.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.