POMPA CIEPŁA – PRODUCENT KOMPONENTÓW

Pompy ciepła to urządzenia zaawansowane technicznie pozwalające zarówno na ogrzewanie, jak i schładzanie budynku. Wysoka efektywność pompy ciepła wpływa na znaczne ograniczenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery, ponieważ pompy działają bez procesów spalania, nie wytwarzając szkodliwych spalin ani cząstek sadzy.
Pompa ciepła typu monoblok

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i powiadomimy Cię o nowych artykułach.

Pompa ciepła

Pompy ciepła to urządzenia zaawansowane technicznie pozwalające zarówno na ogrzewanie, jak i schładzanie budynku. Wysoka efektywność pompy ciepła wpływa na znaczne ograniczenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Pompy ciepła działają bez procesów spalania, nie wytwarzając szkodliwych spalin ani cząstek sadzy.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić ze względu na źródło ciepła:

Pompy gruntowe

W tym przypadku pompa ciepła pobiera energię z gruntu. Jest to najbardziej stabilne rozwiązanie, ponieważ temperatura gruntu jest stabilna, a jej wahania są minimalne. Gruntowa pompa ciepła jest jednak kosztowna w instalacji i wymaga przeprowadzenia odwiertów, które nie w każdym przypadku mogą zostać przeprowadzone. Dla standardowych pomp ciepła, które wymagają odwiertu od 30 do 100 metrów, wymaga się też wykonania projektu robót geologicznych. Projekt może zostać zablokowany, jeśli nie spełnia wymogów prawnych lub zagraża środowisku. W praktyce, w miejscach objętych ochroną, taki rodzaj pompy ciepła jest zastępowany innymi, np. pompami ciepła powietrze-woda,

Pompy powietrzne

Popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o pompy ciepła. Montaż jest stosunkowo prosty, ponieważ ten rodzaj pompy ciepła pobiera energię bezpośrednio z powietrza. Pompa ciepła powietrze-powietrze nie wymaga specjalistycznej instalacji, jak w przypadku wersji gruntowej. Taki rodzaj pomp ciepła jest obecnie bardzo popularny, ponieważ umożliwia bezpośrednie wykorzystanie pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy powietrze-woda to jedne z najchętniej wybieranych modeli. Doskonale nadają się do instalacji centralnego ogrzewania i współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Pompa ciepła powietrze-woda jest źródłem ciepła niskotemperaturowego, które idealnie pasuje do takiego rodzaju ogrzewania budynku,

Pompy wodne

To rozwiązania grzewcze wdrażane obok ich gruntowych i powietrznych odpowiedników. System instalacyjny z wodną pompą ciepła może mieć wysoką efektywność przez cały rok. Jednak jego montaż jest dość skomplikowany i kosztowny. Wodne pompy ciepła działają przy wykorzystaniu istniejących wokół działki zbiorników wodnych lub poprzez dwie wykopane studnie – czerpną i zrzutową. Pompa pobiera wodę z pierwszej studni, odzyskuje ciepło i przekazuje je do budynku, a następnie odprowadza schłodzoną wodę do drugiej studni. Urządzenie musi być wyposażone w układy kontrolne, które spowodują jego awaryjne wyłączenie się w przypadku dopływu wody o temperaturze niższej niż dozwolona.

Ciepło pobierane z gruntu, powietrza, wody – to jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań. Całkowita wartość energii cieplnej pobieranej z otoczenia wynosi około 75% całkowitej energii. Dużą zaletą jest również to, że pompy ciepła mogą być stosowane jako jedyne źródło ciepła do ogrzewania budynków. Wysoka efektywność urządzeń sprawia, że doskonale nadają się do celów grzewczych w zimie, a w lecie do schładzania pomieszczeń. Pozwala na to czynnik chłodniczy, który krąży wewnątrz pompy w układzie chłodniczym i pobiera ciepło z otoczenia. Popularnym dodatkiem do pomp jest fotowoltaika, ponieważ pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną tworzą kompletne i ekologiczne rozwiązania.

Instalacja pompy ciepła powietrze woda

Montaż pompy ciepła jest zależny od modelu danej pompy oraz źródła ciepła. Pompa ciepła typu monoblok montowana jest na zewnątrz budynku i do niej bezpośrednio jest podłączona instalacja centralnego ogrzewania. Pompa ciepła typu split posiada jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną, które połączone są ze sobą przewodami którymi przepływa czynnik roboczy.

Pompy ciepła wymagają również różnych rozwiązań instalacji grzewczej wykorzystującej np. ogrzewanie podłogowe, zastosowanie klimakonwektorów, które mogą być wykorzystane w okresie letnim do chłodzenia budynku.

O czym warto pamiętać montując pompę ciepła?

Instalację pompy ciepła należy dokładnie rozplanować, ponieważ muszą zostać zachowane wymagane odległości, aby pompa ciepła działała w efektywny i bezpieczny sposób. Dlatego podczas instalacji pompy ciepła warto skorzystać z pomocy ekspertów i instalatorów, którzy doskonale wiedzą w jaki sposób zainstalować poszczególne elementy.

Należy również pamiętać, że pompa ciepła nie może wytwarzać zbyt dużo hałasu i przeszkadzać naszym sąsiadom, dlatego musi znajdować się w określonej odległości od granicy działki oraz ścian budynku.

Gdzie wykorzystywane są pompy ciepła?

Pompy ciepła są powszechnie instalowane podczas budowy nowych domów. W doskonały sposób zastępują inne rozwiązania, zastępując działanie kotłów gazowych, potrzebę budowy komina, zakupu opału oraz projektowania innych skomplikowanych rozwiązań. Zasada działania pompy ciepła jest prosta, a efektywność wysoka. Urządzenie jest więc idealne do ogrzewania domu i doskonale sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła. Oczywiście, jeśli pompa ciepła będzie poprawnie dobrana do powierzchni domu, grubości izolacji, liczby domowników oraz klimatu.

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem również w budynkach modernizowanych. Jeśli budynek posiada dobrą izolację to nie ma potrzeby dużych zmian, a samo rozwiązanie jest proste do zaimplementowania, ponieważ wysoka efektywność pompy ciepła zapewni komfort cieplny użytkowania, bez konieczności wykonywania specjalistycznych projektów.

Pompą ciepła możemy również ogrzewać i ochłodzić nie tylko budynki mieszkalne, ale też budynki użyteczności publicznej czy przemysłowe. Zastosowanie kilku pomp ciepła o dużej mocy jest w stanie zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową nawet dużym obiektom, jak hotele, pensjonaty, restauracje.

Dlaczego pompa ciepła?

Pompa ciepła jest wyborem pro-ekologicznym i przyszłościowym. Tego typu rozwiązania pozwalają uniezależnić się grzewczo od kopalnych źródeł ciepła. Funkcją pompy ciepła oprócz funkcji grzewczej, może być również schładzanie pomieszczeń w okresie letnim, dlatego jest to rozwiązanie pozwalające zastąpić swoim działaniem klimatyzatory.

Nowe standardy i normy

Norma WT 2021 jest standardem energetycznym, który określa wymagania nowo stawianym budynkom, w zakresie przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych. Normy te zostały znacząco obniżone, czyli maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła [U] musi być jak najmniejsza. Żeby to osiągnąć izolacja budynku musi być odpowiednio gruba albo wykonana z lepszych izolacyjnie materiałów o mniejszym współczynniku przewodzenia ciepła.

Nowe i obniżone standardy określają roczne zużycie energii nieodnawialnej. Skutkiem tego jest wyparcie nieefektywnych rozwiązań i wymiana na lepsze. Pompy ciepła pozwalają w łatwy sposób dostosować się do wymaganej normy. W większym stopniu korzystają z energii odnawialnej – ciepła z gruntu, wody lub powietrza. Wykorzystują przy tym fotowoltaikę i zapewniają komfort użytkowania.

Korzystając z ekologicznych rozwiązań przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Z roku na rok zwiększa się świadomość ekologiczna, aby wypełniać coraz bardziej rygorystyczne standardy. Wiele osób decyduje się również inwestować coraz większe środki w energię odnawialną. Warto już dziś wybierać pro-ekologiczne rozwiązania nie tylko dla siebie, ale również dla naszej planety.

Program Czyste Powietrze

Przy inwestycji związanej z zakupem pompy ciepła można skorzystać z dofinansowania z Programu Czyste Powietrze. Właściciele nie tylko nowych domów, ale również osoby zamieszkujące te starsze budynki, mogą starać się o dofinansowanie na zastąpienie pompą ciepła innego, nieefektywnego źródła ciepła oraz na poprawę izolacji termicznej. Dodatkowo korzystając z Programu Czyste Powietrze, można pozyskać dofinansowanie na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Zasady programu dostępne są np. na rządowych stronach internetowych.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła jest zależny od rodzaju pompy oraz jej parametrów. Producenci pomp ciepła korzystają również z różnej jakości komponentów, które wpływają na cenę końcowego produktu. Użytkowanie pompy ciepła powietrze woda staje się obecnie najtańszym typem ogrzewania budynku ze względu na stale rosnące ceny innych źródeł energii, jak węgiel czy gaz.

Rozwiązania dla producentów pomp ciepła

Producentów pomp ciepła zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą podzespołów chłodniczych oraz innych komponentów, które służą do budowy pompy ciepła.

Zachęcamy do indywidualnego kontaktu wszystkich klientów poszukujących komponentów do budowy pomp ciepła. Długoletnia działalność w branży chłodniczej sprawia, że mamy sprawdzone, a jednocześnie nowoczesne rozwiązania. Ponadto duża wiedza i know-how naszych inżynierów oraz doradców przekłada się na kompleksową obsługę i doradztwo. Stale utrzymujemy odpowiednie stany magazynowe, które pozwalają klientom na oszczędność czasu, kosztu dostaw oraz magazynowania.

Base connaissance

Zobacz
nasze
katalogi

Piktogram prezentujący nowości produktowe

Nowości produktowe

Nowości to grupa produktowa w skład której wchodzą nowe komponenty oraz rozwiązania. Jest regularnie aktualizowana, ponieważ staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi trendami rynkowymi.
Piktogram prezentujący systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb

Systemy podnoszenia szyb do urządzeń chłodniczych, takich jak lady chłodnicze, pozwalają na łatwy dostęp do produktów, jednocześnie prezentując je w doskonały sposób. Znajdują się tutaj kompletne zestawy oraz inne potrzebne elementy.
Piktogram prezentujący komponenty do komór chłodniczych

Komponenty do komór chłodniczych

W skład komponentów do komór chłodniczych wchodzą produkty umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie komory chłodniczej. Są to m.in. drzwi chłodnicze, systemy półkowe, profile, uszczelki, zawiasy, klamki oraz zawory dekompresyjne.
Piktogram prezentujący systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe AiFO

Systemy drzwiowe to produkowane przez nas rozwiązania do urządzeń chłodniczych. W skład tej grupy wchodzą: szklane drzwi chłodnicze do regałów chłodniczych w wersji uchylnej oraz przesuwnej, Semi Vertical oraz drzwi do komór chłodniczych.
Piktogram prezentujący profile do mebli chłodniczych

Profile do mebli chłodniczych

Profile powstają w procesie ekstruzji i wykonywane są z wielu tworzyw sztucznych. Umożliwia to różne zastosowanie i przeznaczenie. W naszej ofercie posiadamy profile do eliminacji mostków cieplnych, profile drzwiowe, profile do pokryw szklanych, profile do lamp, listwy cenowe oraz inne profile i uszczelki.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli chłodniczych

Komponenty do mebli chłodniczych

W skład komponentów do mebli chłodniczych wchodzi wiele podzespołów, które są kluczowe do prawidłowego działania urządzeń chłodniczych. Skraplacze, parowniki, sprężarki – to one umożliwiają utrzymywanie niskich temperatur.
Piktogram prezentujący komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych

Komponenty do mebli neutralnych to produkty dla sektora HoReCa, głównie do gastronomii. W skład tej grupy produktowej wchodzi m.in. armatura gastronomiczna, komory zlewowe oraz części do mebli neutralnych.
Piktogram prezentujący komponenty folder zastosowań

Komponenty folder zastosowań

Folder zastosowań prezentuje graficznie przykłady użycia naszych komponentów w urządzeniach, meblach oraz komorach. Lady chłodnicze, regały chłodnicze, automaty vendingowe, komory chłodnicze, ciągi wydawcze – to tylko niektóre przykłady zastosowań naszych komponentów.